Rusia nis hetimet pë BBC, ja akuza

Publikuar tek: bota, më 08:00 11-01-2019 Rusia nis hetimet pë BBC, ja akuza

Rregullatori i medias në Rusi tha se po heton nëse transmetuesi britanik BBC e ka thyer ligjin rus duke promovuar, siç tha, ekstremizmin islamik.

 

"Po verifikohet nëse faqet e internetit të BBC-së veprojnë në përputhje me ligjin rus. Deri më sot, është zbuluar një material, i cili transmeton parimet ideologjike të një grupi terrorist (citatet e terroristit al-Baghdadi)", tha përmes një deklarte Roskomnadzor.

Abu Bakr al-Baghdadi është udhëheqës i grupit ekstremist Shteti Islamik, shkruan Rel, transmeton Newsbomb.al. 

"Është duke u zhvilluar një hetim nëse këto materiale janë në përputhje me normat e legjislacionit rus", thuhet po ashtu në deklaratën e Roskomnadzor-it.

Muajin e kaluar, Roskomnadzor ka thënë se ka nisur të kontrollojë ligjshmërinë e operacioneve ruse të BBC-së.

Njoftimi është bërë një ditë pasi mbikëqyrësi i mediave në Britani, Ofcom, ka thënë se po shqyrton sanksionimin e transmetuesit shtetëror rus, RT, të cilin e ka akuzuar për shkelje të rregullave të paanshmërisë në shtatë programe në vitin 2018.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013959884643555
array(1) { ["section"]=> string(40) "rusia-nis-hetimet-pe-bbc-ja-akuza-148312" }