Rusia paralajmëron SHBA-në: Nuk do tolerojmë asnjë shkelje të hapsirës ajrore

Publikuar tek: bota, më 18:14 19-06-2017 Rusia paralajmëron SHBA-në: Nuk do tolerojmë asnjë shkelje të hapsirës ajrore

Rusia paralajmëron forcat amerikane dhe koalicionit të saj në Siri se do të rrëzojë çdo avion apo dron që shkel në zonën e saj të operacioneve në Sirinë perëndimore.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se tani po trajton si objektiva çdo avion të koalicionit që fluturon në perëndim të Eufratit. Reagimi vjen pas rrëzimit nga forcat amerikane të një avioni të qeverisë siriane.

Rusia tha gjithashtu se ka pezulluar bashkërendimin me SHBA-në duke përfshirë edhe një zonë të quajtur “Zona e de-konfliktit”, pasi një avion amerikan F / A-18 E hodhi poshtë një avion SU-22 të Forcës Ajrore siriane.

“SU-22 kishte hedhur bomba pranë Forcave Demokratike të Sirisë (SDF) dhe kishte injoruar paralajmërimet përpara se të rrëzohej”, tha Pentagoni.

Një linjë komunikimi ndërmjet Uashingtonit dhe Moskës, që synonte të ndihmonte në koordinimin e fluturimeve për të shmangur goditjet në mes të ajrit, gjithashtu është mbyllur.

Rusia pretendon se SHBA nuk e përdorin atë rresht përpara se të rrëzonin SU-22; Tërheqja nga linja tërësisht rrit shanset e konfliktit në ajër.

Linja është mbyllur më parë, duke përfshirë edhe në prill, kur Presidenti Trump urdhëroi bombardimin e një baze ajrore siriane në përgjigje të përdorimit të armëve kimike nga Presidenti Bashar Al-Assad.

Nuk është e qartë se sa kohë do të zgjasë mbyllja e fundit.//oranews//

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010905027389526
array(1) { ["section"]=> string(82) "rusia-paralajmeron-shba-ne-nuk-do-tolerojme-asnje-shkelje-te-hapsires-ajrore-83047" }