'Rusia po përdor koronavirusin për përfitime politike', 19 anëtarët e BE letër Presidentes së Këshillit Europian

Publikuar tek: politike, më 10:02 04-04-2020 'Rusia po përdor koronavirusin për përfitime politike', 19 anëtarët e BE letër Presidentes së Këshillit Europian Ursula von der Leyen - Vladimir Putin

Një grup ligjvënësish të Bashkimit Evropian po akuzojnë Rusinë se po shfrytëzon pandeminë e koronavirusit në përpjekje për të hequr sanksionet e vendosura mbi veprimet e Rusisë në Ukrainë, ndërkohë që i kanë dërguar edhe një letër Presidentes së Këshillit Europian Ursula von der Leyen dhe shefit të politikës së jashtme Josep Borrell.

Letra thotë se ndihma ruse e dhënë në mbështetje të vendeve evropiane për të trajtuar urgjencën shëndetësore të shkaktuar nga koronavirusi është pjesë e "fushatave të marrëdhënieve me publikun" që synojnë rishikimin ose heqjen e sanksioneve të BE-së.

Letra u nënshkrua nga 19 anëtarë të Parlamentit Evropian dhe iu drejtua Presidentit të Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel dhe shefit të politikës së jashtme të BE Josep Borrell.

Anëtarët e BE thanë se "kërkojnë të kundërshtojnë çdo mundësi të rishikimit ose heqjes së sanksioneve të BE-së kundër Federatës Ruse për shkak të pandemisë".

"Autoritetet ruse duke ndjekur fushata të tilla për marrëdhënie me publikun, si dërgimi i ndihmës humanitare të zbatueshme dobët në Itali, si dhe keqinterpretimi i deklaratave nga zyrtarët e KB, mund të përpiqen të ndikojnë në pozicionin e BE dhe udhëheqjes së vendeve anëtare në lidhje me sanksionet", shtuan ata .

Letra ishte duke iu referuar një propozimi të bërë kohët e fundit nga Presidenti rus Vladimir Putin që të vendoset ngrirja e sanksioneve ekonomike për të lejuar vendet të luftojnë më mirë epideminë e koronavirusit.

Putin i tha një video konferencë të Grupit 20 (G20) më 26 mars se masat kufizuese të vendosura për vendet duhet të hiqen mbi baza humanitare për të "lehtësuar shpërndarjen e ndërsjellë të drogës, ushqimit, pajisjeve dhe teknologjisë".

"Rusia mbetet e vështirë për t'u besuar", insistuan ligjvënësit, duke cituar "deklarata shqetësuese të mjekëve rusë që akuzojnë qeverinë ruse për mbulimin e shpërthimit të koronavirusit në vend" dhe "mungesës së përpjekjeve kombëtare për të rrafshuar kurbën e koronavirusit".

Dokumenti përfundon duke thënë se "për sa kohë që Rusia mohon dhe fsheh të dhëna në lidhje me përhapjen aktuale të COVID-19 në vend, shtrembëron tragjedinë globale për përfitimet e saj politike dhe vazhdon veprimet agresive kundër shteteve fqinje dhe popullsisë së tyre, sanksionet e BE-së janë ndër masat e vetme në dispozicion për të mbajtur Rusinë të përgjegjshëm dhe për të shmangur shkeljen e mëtejshme të ligjit ndërkombëtar dhe përpjekjet për të minuar vlerat tona evropiane dhe demokracinë ".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095558166503906
array(1) { ["section"]=> string(116) "rusia-po-perdor-koronavirusin-per-perfitime-politike-19-anetaret-e-be-leter-presidentes-se-keshillit-europian-201285" }