Rusia publikon imazhet e para të raketës sekrete (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 06:40 26-10-2016 Rusia publikon imazhet e para të raketës sekrete (FOTO)

Raketat e reja SARMAT mund të kenë fuqi prej 40 megaton – 2 mijë herë sa bomba atomike e lëshuar në Hiroshimë dhe Nagasaki në vitin 1945.

Rusia ka publikuar fotografi shqetësuese të raketës së saj, që cilësohet më e madhja bërthamore ndonjëherë.

Ajo është aftë për të shkatërruar një zonë të madhësisë së Francës apo Teksasit.

I RS-28 SARMAT, i quajtur Satan 2 nga NATO, ka një shpejtësi maksimale prej 4.3 miljesh,  (7Km) për sekondë dhe është e projektuar për hedhje ndaj sistemeve anti-raketore.

Raketat e reja SARMAT mund të  japin municion prej 40 megaton – 2 mijë herë aq fuqishëm sa bomba atomike e lëshuar në Hiroshimë dhe Nagasaki në vitin 1945.

Sipas raportimeve, Presidenti rus Vladimir Putin, thuhet se ka planifikuar të zëvendësojë armët e vjetra SS-18 – Satana, me raketa të reja në mes të një varg mosmarrëveshjeve të fundit me Perëndimin.

raket1.jpgraket2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Punësimi i migrantëve nga Ballkani në Gjermani me efekt pozitiv
Monika Lewinsky flet për aferën me Bill Clinton: Isha 22 vjeç, pendohem akoma për gabimin që bëra »
Article Logic
Execution time: 0.011212110519409
array(1) { ["section"]=> string(59) "rusia-publikon-imazhet-e-para-te-raketes-sekrete-foto-57405" }