Rusia: SHBA përgjon kompjuterat në çdo shtëpi të botës

Publikuar tek: bota, më 17:37 17-02-2015 Rusia: SHBA përgjon kompjuterat në çdo shtëpi të botës Agjensia Kombëtare e Sigurisë (NSA)

Zyra e programit të sigurisë “Kasper Sky” në Moskë tha se ka gjetur kompjutera personal në 30 vende të botës të infektuara me një ose më shumë programe spiunazhi kryesisht në Iran, Rusi, Pakistan, Afganistan, Kinë, Mali, Siri, Jemen dhe Algjeri.

Objektivat përfshijnë qeveritë dhe institucionet ushtarake, kompanitë e telekomunikacionit, bankat, kompanitë e energjisë, kërkuesit bërthamorë, mediat, dhe aktivistë islamikë.

Agjencia Kombëtare e Sigurimit (NSA) ka gjetur mënyrën se si ta fshehë programin e spiunimit thellë në “hard drive”, duke i lejuar ata të monitorojnë dhe përgjojnë shumicën e kompjuterave në botë edhe kur ata nuk janë të lidhur me internet.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011893033981323
array(1) { ["section"]=> string(58) "rusia-shba-pergjon-kompjuterat-ne-cdo-shtepi-te-botes-3658" }