'S'ësht qamet por është murtanë, vjen Kavaja me gjithë Tiranë', Spiropali reciton vargjet për Haxhi Qamilin në Kuvend, MESAZH Metës: Po tenton të...

Publikuar tek: politike, më 11:37 13-06-2019 'S'ësht qamet por është murtanë, vjen Kavaja me gjithë Tiranë', Spiropali reciton vargjet për Haxhi Qamilin në Kuvend, MESAZH Metës: Po tenton të...

Ministrja për marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali, e dënoi ashpër dekretin e Metës për të anulluar zgjedhjet.

Spiropali e krahasoi këtë çështje me kryengritjen e Shqipërisë së Mesme të udhëhequr nga Haxhi Qamili në vitet 1914-1915, ndërsa recitoi edhe disa vargje.

Pjesë nga fjala re Spiropalit:

Këtë akrivitet krinimnal e ideojnë dhe e ushtrijnë në bashkëpunim. Qëllimi mposhtja e shtetit. Mjeti të gjitha për të justifikuar qëllimin. Arsyeja frika nga zgjedhjet. Në fakt akti i Ilir Metës është vazhdimi i kësaj lufte primiteive me mjete të tjera. Është një akt që sulmon demokracinë, cënon rëndë të drejtën e zgjedhjes së shtetasve. Këta janë mësuar të bëjnë me kushtetunë ligjin dhe me Shqiprëina cfarë kanë dahsur. Në 30 qershor do përballen me ligjin. Presidenti mishëron të gjithë popullin, por me vednimin e tij se mudn të nxjerrësh presidnetin nga kulla e LSI. Shkeli parimin e sovranitetit të popullit. Presidenti zynin të zgjidhë një pseudo krizë duke qenë ideator i kësaj përpjekje për mbijetesë të kësaj opozite.

Ai tenton ta shmangë këtë duke thënë se po shamng përplasjen civile, nuk ka. Sigurisht histoiria na mëson që ka një periociditet, sa qesharake aq dramatike.

Çfarë ju kujton kjo, janë disa vargje në fakt...

Krisi pushka e gjëmon moti, kujton auistriaku se u bë qameti,

s'ësht qamet por është murtanë,

vjen Kavaja me gjithë Tiranë

gajret çuna dhe ju falët zoti se princ Vidin se zë moti,

kemi lenun o prej baroti, mal më la po këndon bilbili trim mbi trima Haxhi Qamili.

Haxhi baba me vegjëli qiti Vidin me 12 mijë.

Pra kjo lëvizje që ngjan kryekëput me këtë.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.15406179428101
array(1) { ["section"]=> string(146) "s-esht-qamet-por-eshte-murtane-vjen-kavaja-me-gjithe-tirane-spiropali-reciton-vargjet-per-haxhi-qamilin-ne-kuvend-mesazh-metes-po-tenton-te-168054" }