‘S’ka thika e harta në Shtëpinë e Bardhë, ata që folën kështu të kërkojnë falje’! Thaçi flet pas marrëveshjes dhe i shpreh mirënjohje SHBA-ve

Publikuar tek: rajon, më 11:20 07-09-2020

“U pa që nuk ka pasur thika në Shtëpinë e bardhë, nuk ka pasur harta, nuk ka ndarje të shtetit të Kosovës, por ka fuqizim”.

Është kjo deklarata e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi pas marrëveshjes së firmosur në shtëpinë e Bardhë.“Ata që kanë nxjerrë këto të rrejshme, i ftojë t’i kërkojnë falje qytetarëve të Kosovës për injorancën e treguar. Ne mund të ecim përpara me filozofi politike shtetformuese, e jo me mentalilet tribal”, tha Presidenti.

Thaçi në fillim të fjalimit shprehu mirënjohje për ShBA, që sipas tij i ka qëndruar pranë Kosovës duke e mbështetur gjithmonë. Ai ka filluar me falenderimet nga presidenti Bushi deri tek Trump.  Thaçi zbuloi dhe një detaj nga biseda me Trump, i cili ishte shprehur se populli shqiptar është më i miri.

Thaçi deklaroi gjithashtu se me formalizimin e marrëveshjes në Shtëpi të Bardhë u tregua që të gjitha konspiracionet ishin të rrejshme e paragjykuese. Zhvillimi ekonomik, projektet infrastrukturore, linjat ajrore, hekurudhore, kanë qenë gjithmonë prioritet i shtetit të Kosovës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I dënuar për ekzekutimin e shqiptarëve, vdes në spital gjenerali famëkeq serb, në 2013 pranoi hapur kasaphanet që bëri gjatë luftës
»
Article Logic
Execution time: 0.0053889751434326
array(1) { ["section"]=> string(144) "s-ka-thika-e-harta-ne-shtepine-e-bardhe-ata-qe-folen-keshtu-te-kerkojne-falje-thaci-flet-pas-marreveshjes-dhe-i-shpreh-mirenjohje-shba-ve-219529" }