Sa do kushtonte sot ndërtimi i Piramidës së Madhe të Gizës?

Publikuar tek: kulture-art, më 16:53 25-02-2016 Sa do kushtonte sot ndërtimi i Piramidës së Madhe të Gizës?

Edhe me vinça, helikopterë, traktorë e kamiona, ndërtimi i Piramidës së Madhe të Gizës do të ishte një sfidë e vështrië sot. Ndërtimi i saj 4,500 vite më parë është aq befasues për disa njerëz sa që evokojnë përfshirjen mistike apo edhe aliene.

Por ideja aktuale e ndërtimit të Piramidës së Madhe, ideja se ajo ishte formuar nga brenda-jashtë nëpërmjet një tuneli të brendshëm në formë spiraleje, ndoshta është edhe plani më i mirë për ndërtimin e saj sot.

Sipas këtij plani, ndërtimi i një prej mrekullive të botës antike do të kushtonte 5 miliard dollarë, transmeton Newsbomb.al.

Por te të shohim projektin: Piramida është e gjatë 230 metra në çdo anë të saj, është 146 metra e lartë dhe përbëhet nga 2.3 milionë gurë me peshë rreth 3 ton secila me një masë totale prej 6.5 milion ton. Sipas historianëve janë dashur plot 20 vite që struktura gjigande të ngrihet në këmbë që do të thotë se çdo 5 minuta është zhvendosur një gur nga distanca të largëta, ditë e natë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032279014587402
array(1) { ["section"]=> string(64) "sa-do-kushtonte-sot-ndertimi-i-piramides-se-madhe-te-gizes-33524" }