Sa e efektshme është një dozë e vetme vaksine kundër Covid-19?

Publikuar tek: bota, më 16:23 15-01-2021 Sa e efektshme është një dozë e vetme vaksine kundër Covid-19?

Kur sistemi imunitar ndeshet për herë të parë me një vaksinë, ai aktivizon dy lloje të rëndësishme të qelizave të bardha të gjakut.

Së pari janë qelizat B të plazmës, të cilat kryesisht përqendrohen në krijimin e antitrupave. Fatkeqësisht, ky lloj qelize është jetëshkurtër, kështu që edhe pse trupi juaj mund të notojë në antitrupa brenda vetëm disa javësh, pa goditjen e dytë kjo shpesh pasohet nga një rënie e shpejtë.

Pastaj janë qelizat T, secila prej të cilave është përshtatur posaçërisht për të identifikuar një patogjen të veçantë dhe për ta vrarë atë. Disa nga këto, qelizat T të kujtesës, janë në gjendje të qëndrojnë në trup për dekada derisa të pengohen në objektivin e tyre, që do të thotë imuniteti nga vaksinat ose infeksionet ndonjëherë mund të zgjasë një jetë të tërë. Por e rëndësishmja, ju zakonisht nuk do të keni shumë nga ky lloj qelize deri në takimin e dytë.

Doza përforcuese është një mënyrë për të ri-ekspozuar trupin ndaj antigjeneve, molekulat në patogjenët që shkaktojnë sistemin imunitar për të filluar pjesën e dytë të përgjigjes.

Në ekspozimin e dytë në të njëjtën vaksinë ose patogjen, qelizat B që mbeten nga më parë janë në gjendje të ndahen me shpejtësi dhe të krijojnë një turmë kërcënuese të pasardhësve, duke çuar në një goditje të dytë në sasinë e antitrupave që qarkullojnë.

Doza e dytë gjithashtu fillon procesin e "pjekjes së qelizave B", e cila përfshin zgjedhjen e atyre të papjekura me receptorët më të mirë për lidhjen me një patogjen të veçantë. Kjo ndodh ndërsa ata janë akoma në palcën e kockave, ku bëhen qelizat e bardha të gjakut dhe më pas ata udhëtojnë në shpretkë për të përfunduar zhvillimin. Kjo do të thotë që qelizat B jo vetëm që janë më të shumta më pas, por antitrupat që ato prodhojnë synohen më mirë.

Qelizat T të kujtesës, ndërkohë, shumohen shpejt. Ata tashmë mendohet se kanë luajtur një rol kritik gjatë pandemisë aktuale, duke mbrojtur disa njerëz nga zhvillimi i rëndë Covid-19. Megjithëse virusi mund të ketë qarkulluar vetëm globalisht që nga rreth dhjetorit 2019, ka disa prova që ata mund të kenë "parë" koronavirusët e tjerë më parë, të tilla si ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, duke i lejuar ata të njohin Covid-19.

Pra, sa efektive është një dozë e vetme e secilës prej vaksinave Covid-19?

Në një kohë kur përgjigja është më urgjente se kurrë veçanërisht pasi qeveria britanike ka vendosur të vonojë dozën e dytë të të gjitha vaksinave të aprovuara aktualisht Covid-19 nga 3-4 javë në 12 javë, dhe Rusia po provon një regjim me një dozë të vetme të vaksinave të saj Sputnik V e quajtur "Sputnik-Light" është gjithashtu çuditërisht e ndërlikuar. Ja çfarë dimë deri më tani.

Pfizer-BioNTech

Sipas të dhënave të Pfizer të botuara në Dhjetor 2020, vaksina Pfizer-BioNTech është afërsisht 52% efektive pas dozës së parë.

Kjo mbrojtje e hershme vjen me disa paralajmërime të rëndësishme. Së pari, mbrojtja nuk fillon të paktën ditën e 12 - deri atëherë, nuk kishte asnjë ndryshim midis dy grupeve. Së dyti, një dozë është akoma më pak mbrojtëse se dy. Kjo e fundit është 95% efektive në parandalimin e sëmundjes pas një jave.

Vlerësimi i dytë vjen nga Komiteti i Vaksinave të Mbretërisë së Bashkuar, JCVI, i cili vendosi të llogarisë efikasitetin e vaksinës ndryshe. Në vend që të përdornin të gjitha të dhënat për numrin e infeksioneve, përfshirë nga ditët kur doza e parë ende nuk kishte filluar të funksiononte, ata shikuan vetëm në ditët 15-21. Duke përdorur këtë metodë, efikasiteti i vaksinës kërcen deri në 89%, sepse nuk hollohet nga numri relativisht i lartë i infeksioneve para se vaksina të fillojë të ketë efekt. Duke i çuar gjërat edhe më tej dhe vetëm duke parë shtatë ditët e para pas dozës së dytë (ditët 21-28) - sepse doza e dytë mund të mos ketë filluar ende deri atëherë - është 92%.

Oxford-AstraZeneca

Për vaksinën Oxford-AstraZeneca, gjërat janë pak më ndryshe. Në një dokument të botuar në janar, autorët shpjegojnë se vaksina ofron mbrojtje prej 64.1% pas të paktën një doze standarde. Kjo krahasohet me 70.4% nëse keni pasur dy doza të plota, ose - çuditërisht - 90% te njerëzit që kanë pasur një gjysmë doza të ndjekur nga një dozë të plotë, shkruan BBC.

Ndërkohë, bazuar në këto të dhëna të pabotuara që kanë parë, Komiteti i Vaksinave ka vlerësuar se, nga tre javë deri në 9-12 javë pas injeksionit të parë, vaksina parandalon rreth 70% të rasteve të sëmundjes serioze.

Meqenëse prova e fazës tre përfshiu dy boshllëqe midis dozës së parë dhe të dytë - duke përfshirë një nga gjashtë javë dhe një më të gjatë nga 12 javë - është e mundur të thuhet me më shumë siguri që doza e parë mund të vazhdojë të sigurojë një mbrojtje për të paktën disa muaj para goditjes përforcuese.

Moderna

Sipas një dokumenti që kompania paraqiti në FDA, vaksina Moderna mund të sigurojë 80.2% mbrojtje pas një doze, krahasuar me 95.6% pas sekondës (te personat e moshës 18 deri 65 vjeç - është 86.4% tek ata mbi 65 vjeç). Ashtu si me vaksinën Pfizer, të gjithë pjesëmarrësit në fazën e tretë të provës morën dy doza të vaksinës ose një placebo brenda një periudhe të caktuar kohe, në këtë rast, 28 ditë  kështu që nuk dihet ende nëse imuniteti nga një vaksinë e vetme do të vazhdonte.

CoronaVac

Vaksina CoronaVac u krijua nga Sinovac, një kompani biofarmaceutike me seli në Pekin, Kinë. Ky version është i pazakontë pasi është provuar në mënyrë të pavarur në disa vende, të gjitha kanë prodhuar rezultate të ndryshme.

Emiratet e Bashkuara Arabe ishin vendi i parë që e vlerësoi atë dhe pretendoi se është 86% efektive. Sipas studiuesve në Turqi, vaksina është 91.25% mbrojtëse, ndërsa shkencëtarët në Indonezi kanë thënë se është 65.3% efektive dhe Instituti Butantan në São Paulo, Brazil kohët e fundit njoftoi se vaksina parandalon 50.4% të njerëzve të shfaqin simptoma. Për momentin, askush nuk ka lëshuar të dhëna për efikasitetin e një doze të vetme, këto shifra vlejnë vetëm për dy doza, me hapësirë ​​prej 14 ditësh larg.

Rezultatet janë parë me një farë skepticizmi, sepse ato u botuan përmes njoftimeve për shtyp, në vend të, siç do të ishte normalisht rasti, në një revistë të vlerësuar nga kolegët. Pa qasje në më shumë informacion në lidhje me metodat e provës dhe të dhënat që janë mbledhur, është më e vështirë për shkencëtarët të bëjnë vlerësimet e tyre të vlefshmërisë së rezultateve.

Sputnik V

Ashtu si me të tjerët, kjo vaksinë administrohet si dy doza, dhe me sa duket është e efektshme 91.4% pas të dyjave, aktualisht nuk ka informacion të disponueshëm publikisht për efikasitetin e vetëm një doze.

Përsëri, këto rezultate nuk janë botuar në një revistë të vlerësuar nga kolegët dhe prandaj mund të mos jenë të besueshme. Pavarësisht nga një rritje e shpejtë e numrit të rasteve Covid-19 në vend, siguria dhe efikasiteti i vaksinës është parë me dyshim nga shumë rusë, sipas një raporti në Washington Post . Në javën e parë që u botua në dhjetor, dhomat e pritjes së klinikës thuhet se ishin gjysmë të zbrazëta.

Kohët e fundit, qeveria ruse njoftoi se po zhvillonte një version të ri, "Sputnik-Light" , si një zgjidhje e përkohshme për mungesat e origjinalit. Vaksina do të shpërndahej si një dozë e vetme, megjithëse nuk është ende e qartë se sa mbrojtëse do të ishte.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bie qeveria në Holandë, dorëhiqet kryeministri dhe ministrat
Deklarata 'BOMBË' nga SHBA: Protestuesit në Kapitol donin të vrisnin zyrtarët e zgjedhur »
Article Logic
Execution time: 0.013983011245728
array(1) { ["section"]=> string(68) "sa-e-efektshme-eshte-nje-doze-e-vetme-vaksine-kunder-covid-19-235137" }