Sa larg në galaktikë kanë shkuar valët e radios të transmetuara nga njeriu? (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:55 28-08-2017 Sa larg në galaktikë kanë shkuar valët e radios të transmetuara nga njeriu? (Foto)

Për 100 vitet e fundit njerëzit kanë transmetuar në hapësirë valë radioje.

Kjo do të thotë se ekziston një fluskë gjithnjë e në zgjerim që njofton për praninë e njerëzimit, për këdo që e dëgjon në Rrugën e Qumështit.

Kjo flluskë është astronomikisht e madhe, dhe aktualisht përfshin rreth 200 vite dritë. Por sa e madhe është në të vërtetë kjo hapësirë krahasuar me galaktikën në të cilën jetojmë?

Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, SETI ka përgatitur këtë diagramë, dhe nuk është katrori i zi, por pika e vogël blu në qendër të saj.

rtfy45yu456yu56uu.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mos i humbisni, ja kush janë ndërtesat më të çuditshme në botë
Vajza bëhet për spital, teksa mbante shishen me alkol i ndodh e papritura: Pashë vetëm lumë gjaku »
Article Logic
Execution time: 0.011144161224365
array(1) { ["section"]=> string(85) "sa-larg-ne-galaktike-kane-shkuar-valet-e-radios-te-transmetuara-nga-njeriu-foto-90461" }