Sa vota i duhen Kosovës dhe cilat shtete pritet të votojnë pro dhe kundër anëtarësimit në UEFA

Publikuar tek: sport, më 19:11 02-05-2016 Sa vota i duhen Kosovës dhe cilat shtete pritet të votojnë pro dhe kundër anëtarësimit në UEFA

E themeluar më 15 qershor 1954, UEFA numëron sot 54 anëtarë dhe ditën e nesërme Kosova shpreson të bëhet anëtarja e 55-të.

Votimi për Kosovën është parashikuar në rendin e ditës në Kongresin e UEFA-s që zhvillohet në Budapest të Hungarisë dhe Federata Futbollit Kosovar pretendon të marrë votat e nevojshme për anëtarësim.

Shtetit më të ri në Europë i nevojiten minimalisht 28 vota në favor për t’u bërë pjesë e organizatës më të rëndësishme të futbollit në kontinent, megjithatë pritet që në votim të ndikojnë edhe abstenimet, raporton Newsbomb.

Nëse i hedh një sy listës me vendet anëtare, atëherë mund të thuhet pa frikë se Prishtina i ka votat, pasi nga 54 shtete, 38 e njohin pavarësinë e Kosovës, e rrjedhimisht pritet që të votojnë pro anëtarësimit të saj.

Në fakt, Kosova favorizohet nga shpërndarja e votës së Mbretërisë së Bashkuar, por kjo mund të sjellë edhe të papritura. Si ndodh kjo?

Mbretëria e Bashkuar është një nga vendet e para që e ka njohur pavarësinë e Kosovës, por ndryshe nga organizatat e tjera, në UEFA dhe FIFA, shtetet përbërëse të Mbretërisë marrin pjesë si të veçanta.

Anglia, Skocia, Uellsi, Irlanda e Veriut, Gjibraltari dhe Ishujt Faroe janë anëtare me të drejta të barabarta në UEFA. Nëse në OKB, Mbretëria e Bashkuar ka vetëm një votë, në këtë rast ka 6 të tilla. Megjithatë, është hera e parë që këto vende, veço Anglinë, vihen përballë Kosovës në një event kaq të rëndësishëm, ndaj nuk përjashtohen të papriturat, shkruan Newsbomb.al.

Por, surpriza mund të ketë edhe në ato shtete që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Greqia, Rumania dhe Izraeli janë shtete që ndonëse nuk e njohin Prishtinën, mbajnë një qëndrim asnjëanës në të tilla votime.

Si parashikohet votimi:

Shqipëria- Pro

Andorra- Pro

Armenia- Kundër

Austria- Pro

Azerbajxhani- Kundër

Bjellorusia- Kundër

Belgjika- Pro

Bosnje-Hercegovina- Kundër (Nuk përjashtohet abstenimi)

Bullgaria- Pro

Kroacia- Pro

Qipro- Kundër

Republika Çeke- Pro

Danimarka- Pro

Anglia- Pro

Estonia- Pro

Ishujt Faroe- Pro

Finlanda- Pro

Franca- Pro

Gjeorgjia- Abstenim (Nuk përjashtohet vota kundër)

Gjermania- Pro

Gjibraltari- Pro

Greqia- Abstenim

Hungaria- Pro

Islanda- Pro

Israeli- Abstenim (Nuk përjashtohet vota kundër)

Italia- Pro

Kazakistani- Kundër

Letonia-Pro

Litenshtejni- Pro

Lituania-Pro

Luksemburgu-Pro

Malta- Pro

Moldavia-Kundër

Mali i Zi- Pro

Holanda- Pro

Irlanda e Veriut- Pro

Norvegjia- Pro

Polonia- Pro (Nuk përjashtohet abstenimi)

Portugalia- Pro

Irlanda-Pro

Maqedonia- Pro

Rumania- Abstenim (Nuk përjashtohet vota kundër)

Rusia-Kundër

San Marino- Pro

Skocia-Pro

Serbia- Kundër

Sllovakia- Kundër

Sllovenia- Pro

Spanja-Kundër

Suedia- Pro

Zvicra-Pro

Turqia-Pro

Ukraina-Abstenim (Nuk përjashtohet vota kundër)

Uellsi- Pro

/Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025819063186646
array(1) { ["section"]=> string(100) "sa-vota-i-duhen-kosoves-dhe-cilat-shtete-pritet-te-votojne-pro-dhe-kunder-anetaresimit-ne-uefa-39283" }