Saimir Pirgu në BBC, në Londër u luajt edhe një pjesë folklorike shqiptare

Publikuar tek: kulture-art, më 09:58 16-02-2015 Saimir Pirgu në  BBC, në Londër u luajt edhe një pjesë folklorike shqiptare

Tenori shqiptar me famë Botërore, Saimir Pirgu, ka luajtur “live’ në valët e radios BBC, një ditë përpara koncertit të tij në Londër.

Koncerti i Pirgut u mbajt më 10 shkurt në Wigmore Hall në Londër si pjesë e 'Rosenblatt recitale', një seri koncertesh të klasit botëror të operës.

Recitali kishte një repertor të larmishëm që përfshin vepra nga Gluck, Scarlatti, Bononcini, Mozart, Verdi, Gounod dhe Verdi dhe pak nga këngët folklorike shqiptare.

Pas kësaj tenori u shpreh shumë i emocionuar dhe falenderoi publikun londinez për mikpritjen por edhe bashkëatdhetarët e gjendur në Wigmore Hall.

Pirgu, do të mbajë një sërë koncertesh edhe në Vjenë, Berlin dhe Paris.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031008005142212
array(1) { ["section"]=> string(78) "saimir-pirgu-ne-bbc-ne-londer-u-luajt-edhe-nje-pjese-folklorike-shqiptare-3470" }