Saimir Strati fiton rekordin e 9-të Guinness me mozaikun e Nënë Terezës (Foto-Video)

Publikuar tek: kulture-art, më 19:50 01-03-2017 Saimir Strati fiton rekordin e 9-të Guinness me mozaikun e Nënë Terezës (Foto-Video)

Artisti shqiptar Saimir Strati ka arritur të fitojë çmimin e 9-të të rekordeve "Guinness" me mozaikun e Shën Nënë Terezës realizuar me kapëse letrash, në mbështetje të refugjatëve.

Mozaiku përbëhet nga plor 1.5 milion kapëse ngjyrë kafe dhe të bardha në një sipërfaqe prej 10 metra katrorë.

ert343332hhhh.jpg

Stratit iu desh gati një muaj për ta përfunduar këtë mozaik në Muzeun Kombëtar të Kosovës ku do të qëndrojë për publikun, shkruan Newsbomb.al.

Duke folur për emigrantët, Strati tha: “Vetëm humanizmi i Nënë Terezës mund t’i shpëtojë ata”.

Ai shpjegoi pse kishte zgjedhur ta realizojë këtë mozaik me kapëse.

“Në Samitin e G-20 kam parë shumë kapëse për letra. Po ato letra ende nuk kanë sjellë paqe dhe jetë më të mirë në tokë”. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0074958801269531
array(1) { ["section"]=> string(88) "saimir-strati-fiton-rekordin-e-9-te-guinness-me-mozaikun-e-nene-terezes-foto-video-70407" }