Sali Berisha tregon kush e nxorri në pritë Azem Hajdarin

Publikuar tek: politike, më 22:48 28-09-2020 Sali Berisha tregon kush e nxorri në pritë Azem Hajdarin Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke folur pas kaq shumë kohësh për vrasjen e Azem Hajdarit në shtator 1998, tha se në pritë e nxorri Fatos Klosi, asokohe kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror.

Sipas Berisës, ishte Klosi i cili e inskenoi gjithçka, dhe Azemi si rrallë herë u tregua i pakujdesshëm.

Fevziu: Ju dëgjuat krismat. Por keni thënë në një deklaratë që nuk keni qenë dëshmitar, vetëm çfarë ju kanë thënë të tjerët. Sa besim keni te fjalët e tyre?

Berisha: Kam besim të plotë tek deklaratat e të tjerëve. U jam mirënjohës atyre që me përgjegjësi u vërshuan të ndërtonin ngjarjen dhe të denoncojnë gjithçka, burra gra që dhe mund të heshtnin dhe asnjë prej tyre nuk ka gënjyer në tërësi. Deklarata ime ishte deklaratë. Jo e një njeriu që ka qenë dëshmitar okular. Hetimi i ka aprovuar ato të gjitha si të vërteta. Ata që kanë dëshmuar te unë, deklaratat e tyre janë verifikuar dhe janë në dosjet që kanë kaluar 3 shkallë gjykatash dhe që janë çuar në Strasburg.

Fevziu: Ka një pikpyetje, Azemi ishte njeri që mbrohej, si ishte e mundur që doli nga selia dhe eci në këmbë, kush e nxorri në pritë Azem Hajdarin?

Berisha: Në pritë po të më pyeshësh mua e nxorri Fatos Klosi. Në deklaratën time është thënë personi i cili më erdhji në zyrë, më tha unë e vrava Azemin. Sepse kështu më ndodhi. Më mori në telefon filani dhe më tha thuaj Azemit të dali në rrugë. Por kurthin e organizoi, e serviri shërbimi...kishte një radio aty, një radio të SHISH aty në Benzin nga i cili u qëllua. Atëherë thurën një lajm të tillë. Ky lajm i shkoi Azemit. Pse shkoi Azemi. Jam dakord që ishte i kujdesshëm. Ai mendoi që çafrë ishte kjo? Mund të nxirrte bodigardët, ishte pakujdesi që doli, por bvëri një vlerësim të gabuar. Absolutisht nuk ka rënë në kurthin e eksponentëve të PD.

Lexo edhe: Dëshimtar në gjyqin për vrasjen e Azem Hajdarit, ish-kreu i SHISH: Uroj ta marrin me forcë Sali Berishën

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012978076934814
array(1) { ["section"]=> string(63) "sali-berisha-tregon-kush-e-nxorri-ne-prite-azem-hajdarin-222020" }