Sallë tenisi nënujore, çmenduria e fundit arkitekturore në Dubai

Publikuar tek: bota, më 19:02 30-04-2015 Sallë tenisi nënujore, çmenduria e fundit arkitekturore në Dubai

Një projekt i ri tenton që të trondisë arkitekturën dhe inxhinierinë. Arkitektët polakë Krzysztof Kotala dëshirojnë që të ndërtojnë një sallë tenisi nënujore.

Plani i tyre është që në vend të tavanit mbi kokë lojtarët e tenisit dhe spektatorët të kenë ujë dhe peshqit. Projekti është ideuar për Dubain dhe asnjëherë më parë nuk është parë një projekt kaq i madh i ideuar që të mbajë ujin jashtë dhe të lejojë të pranishmit që të shikojnë  peshqit që notojnë në ujë. Projekti është ideuar që të realizohet në Dubai pasi aty është traditë tenisi. Ideja ka fuqi potenciale për të kombinuar teknologjinë, ekologjinë dhe sportin.

Spektatorët e kanë pritur me shumë entuziasëm këtë projekt, ndërsa inxhinierët mendojnë se do të ketë probleme teknike dhe do të kërkojë kosto të lartë. Problemet teknike konsistojnë në cilësinë e ndërtimeve, pasi mund të përplaset nga ndonjë anije dhe duhet t’i bëjë ballë tërmeteve dhe tsunameve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01236891746521
array(1) { ["section"]=> string(69) "salle-tenisi-nenujore-cmenduria-e-fundit-arkitekturore-ne-dubai-10102" }