Samiti i Minsk-ut nis me shtrëngim duarsh Putin-Poroshenko

Publikuar tek: bota, më 20:28 11-02-2015 Samiti i Minsk-ut nis me shtrëngim duarsh Putin-Poroshenko

Ka nisur në Minsk të Bjellorusisë takimi midis presidentit ukrainës  Petro Poroshenko, atij rus Vladimir Putin, kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Francois Hollande.

Ky takim konsiderohet si shansi i fundit i Ukrainës dhe Rusisë për të mos vajtur në luftë me njëra tjetrën dhe zgjidhja e konfliktit të gjendet në tryezë e nëpërmjet bisedime.

Takimi ka nisur me shtrëngimin e duarve midis Putin dhe Poroshenko, në prani të Merkel dhe Hollande.

Europa po mundohet në çdo mënyrë që të shmangë një luftë midis këtyre dy vendeve, pasi rrezikshmëria e përfshirjes së saj në konflikt të armatosur është tepër e lartë. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022462129592896
array(1) { ["section"]=> string(63) "samiti-i-minsk-ut-nis-me-shtrengim-duarsh-putin-poroshenko-3090" }