Samiti i NATO-s, Trump takim me Stoltenberg javën e ardhshme

Publikuar tek: bota, më 00:39 11-11-2019 Samiti i NATO-s, Trump takim me Stoltenberg javën e ardhshme Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka deklaruar se do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg javën e ardhshme, për të diskutuar për shpenzimet ushtarake.

Ky takim vjen në kohën kur presidenti amerikan po vazhdon përpjekjet e tij që të shtyjë vendet anëtare të Aleancës që të paguajnë më shumë për mbrojtjen e tyre.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se të dy liderët do të takohen më 14 nëntor për të biseduar për progresin e aleatëve të NATO-s në rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes që të sigurohet ndarje e barabartë e barrës së shpenzimeve.

Takimi Trump-Stoltenberg vjen para mbajtjes së samitit të NATO-s që është parashikuar të mbahet më 3 dhe 4 dhjetor në Londër.

Ky takim vjen një javë pasi presidenti i Francës, Emmauel Macron paralajmëroi shtetet evropiane se NATO po vdes për shkak se Uashingtoni është i paparashikueshëm nën drejtimin e Trumpit. Ky qëndrim u kundërshtua nga Gjermania por u lavdërua nga Rusia.

Gjatë qëndrimit në Uashington, Stoltenberg do të takohet edhe me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo dhe me anëtarë të Kongresit. Stoltenberg parashikohet që të marrë pjesë edhe në takimin e koalicionit botëror kundër grupit militant të Shteti Islamik (IS).

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011605978012085
array(1) { ["section"]=> string(66) "samiti-i-nato-s-trump-takim-me-stoltenberg-javen-e-ardhshme-185422" }