Sanksione të reja për Rusinë, pas sulmit kimik në Siri

Publikuar tek: bota, më 17:17 15-04-2018 Sanksione të reja për Rusinë, pas sulmit kimik në Siri Kremlin, Rusi

Departamenti Amerikan i Thesarit pritet të njoftojë sanksione të reja për Rusinë për përfshirjen në sulmin me armë kimike ndaj popullsisë civile në Siri.

Lajmin e ka bërë me dije Ambasadorja e SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley.

“Sanksione të reja për Rusinë do të vendosen të hënën dhe so t’i njoftojë sekretari Mnuchin. Sanksionet do të prekin çdo kompani ruse që është marrë me pajisjet që Assad i përdori për sulmin me armë kimike”, deklaroi Haley.

Vetëm pak kohë më parë SHBA-të dëbuan 60 diplomatë rusë, si kundërpërgjigje për sulmin me agjent nervor ndaj ish spiunit rus në Britaninë e Madhe, Sergei Skripal.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01249098777771
array(1) { ["section"]=> string(60) "sanksione-te-reja-per-rusine-pas-sulmit-kimik-ne-siri-116997" }