Sanksionet e Trump ndaj Iranit, goditet rëndë ushtria e Hezbollahut

Publikuar tek: bota, më 19:06 18-05-2019 Sanksionet e Trump ndaj Iranit, goditet rëndë ushtria e Hezbollahut Lideri suprem i Iranit, Ajatollah Kameini dhe udheheqesi i Hezbollahut

Ushtria e Hezbollahut për dekada me radhë është shpërblyer nga Irani duke u financuar me shërbime sociale për pjesëtarët e saj dhe duke grumbulluar një arsenal të frikshëm që ka ndihmuar që grupi të jetë një forcë domethënëse rajonale me trupat e saj në Siri dhe Irak.

Pasi Presidenti Trump vendosi kufizime të reja të tregtisë me Iranin dhe pas ngritjes së tensioneve me Teheranin zyrtar, aftësia e Iranit për të financuar aleatët si Hezbollahu tashmë është shkurtuar.

Luftëtarëve të Hezbollahut tashmë i caktohen rezervat, ku marrin paga më të ulëta. Shumë prej tyre janë tërhequr nga Siria, ku milicia qeveritare ka luajtur një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e regjimit të  Bashar al-Assadit.

Hezbollah.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.00972580909729
array(1) { ["section"]=> string(73) "sanksionet-e-trump-ndaj-iranit-goditet-rende-ushtria-e-hezbollahut-164805" }