Sanksionet e vendosura nga SHBA, Irani kërcënon me largim nga marrëveshja bërthamore

Publikuar tek: bota, më 21:02 02-09-2019 Sanksionet e vendosura nga SHBA, Irani kërcënon me largim nga marrëveshja bërthamore Presidenti iranian Hasan Rouhani

Teherani ka deklaruar se ditën e sotme se do të distancohet nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 nëse vendet europiane nuk do të ndërmarrin masa për të anashkaluar sanksionet  amerikane mbi naftën iraniane.

Zëdhënësi i qeverisë së Rohanit, Ali Rabiei tha se nafta iraniane duhet të shitet dhe paratë që nxirren duhet të jenë të disponueshme për Iranin.

Zyrtarët iranianë kanë caktuar një afat për vënien në zbatim të disa masave që e tërheqin Iranin nga marrëveshja e 2015 për kufizimin e programit bërthamor të Teheranit në shkëmbim për reduktimin e sanksioneve.

Iranianët nuk kanë bërë të ditur në hollësi masat që do të ndërmarrin, por pritet që të ketë aktivitet edhe më intensiv pasurimi dhe të rikthehen në punë centrifugat që u mbyllën me arritjen e marrëveshjes.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione pasi administrata Trump vendosi të tërhiqet vjet nga marrëveshja.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089709758758545
array(1) { ["section"]=> string(90) "sanksionet-e-vendosura-nga-shba-irani-kercenon-me-largim-nga-marreveshja-berthamore-177107" }