Së shpejti mund të shohim edhe këto dy “emoji”, falë propozimit të një 15-vjeçareje

Publikuar tek: bota, më 17:16 15-09-2016 Së shpejti mund të shohim edhe këto dy “emoji”, falë propozimit të një 15-vjeçareje

Studentja nga Berlini Rayouf Alhumedhi i ka bërë një propozim të veçantë prej 7 faqesh Konsorciumit Unicode organizata që menaxhon standartet e karaktereve dhe emojit.

Propozimi i saj? Për të shtuar edhe dy emoji, ikonat e dy njerëzve me veshje myslimane.

“Doja diçka që të më përfaqësonte mua dhe miliona gra në mbarë botën që veshin mbulesë çdo ditë”, ka thënë 15-vjeçarja për The Ëashington Post.

Ajo i dërgoi një e-mail të gjatë Apple, por nuk mori përgjigje. Pasi pa në internet se si mund t’i propozonte Konsorciumit Unicode, ajo nuk u mendua gjatë por nisi menjëherë propozimin e saj.

Propozimi i 15-vjeçares do të shqyrtohet në muajin nëntor, e më pas pritet të vendoset nëse emojit me veshje myslimane do të vijnë në çdo tastjerë. /Newsbomb.al/

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01226019859314
array(1) { ["section"]=> string(86) "se-shpejti-mund-te-shohim-edhe-keto-dy-emoji-fale-propozimit-te-nje-15-vjecareje-53016" }