Seanca për padinë e Rovena Gashit, avokati: Për herë të parë u tha motivacioni, të vijë Arta Marku të na sqarojë

Publikuar tek: aktualitet, më 14:44 31-01-2018 Seanca për padinë e Rovena Gashit, avokati: Për herë të parë u tha motivacioni, të vijë Arta Marku të na sqarojë

Ditën e sotme u mbajt seanca për padinë e Rovena Gashit pas lirimit të saj nga detyra nga Arta Marku, kryeprokurorja e përgjithshme e përkohshme. 

Pas seancës së mbajtur në gjykatën Administrative, avokati i Rovena Gashit, Çlirim Gjata tha se është i paqartë për procedurën e zbatuar për lirimin e Gashit nga detyra.

“Jam totalisht i paqartë. Nuk e di se cila procedurë është zbatuar. Ajo është thirrur verbalisht, por shteti punon me shkresa. Dua të di se cila procedurë u zbatua për lirimin e saj nga detyra. Asnjëra nuk më rezulton ndaj kemi të bëjmë me një shkelje ligji. I qëndrojmë padisë dhe provave që kemi dorëzuar.

Për herë të parë u tha një motivacion që është absurd, pra ishte dërgimi i emrave të personave të inkriminuar në KQZ për heqje mandati.

 Kërkojmë që Arta Marku të vijë dhe të sqarojë gjërat, të përballet e të marrim vesh së çfarë është bërë. Vetëm llogjikë juridike nuk ka këtu”, tha avokati.

Rovena Gashi pasi u largua nga detyra ku mbante postin si Drejtoreshë e Sektorit të Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme, paditi Arta Markun. Në padinë e depozituar në Gjykatën Administrative, Gashi pretendon se Kryeprokurorja e ka larguar nga detyra pa motiv.

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një GRUA tentoi të hidhej nga ura, anëtari i Këshillit Bashkiak fotografon gjithçka
Dorëhiqet anëtari i Gjykatës Kushtetuese, ja arsyet që ka dhënë »
Article Logic
Execution time: 0.013088941574097
array(1) { ["section"]=> string(116) "seanca-per-padine-e-rovena-gashit-avokati-per-here-te-pare-u-tha-motivacioni-te-vije-arta-marku-te-na-sqaroje-108611" }