Sejko bën analizën dhe komenton perspektivën: Parashikojmë rritje ekonomike

Publikuar tek: ekonomi, më 17:33 03-02-2016 Sejko bën analizën dhe komenton perspektivën: Parashikojmë rritje ekonomike

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka bërë sot analizën e punës së Bankës së Shqipërisë për vitin 2015 dhe njëkohësisht ka komentuar rreth perspektivës së vendit sa i përket rritjes ekonomike.

Sipas Sejkos, 2015-ta u shoqërua me shërbim të punësimit poshtë nivelit potencial, megjithatë guvernatori tha se publikut i është rikthyer besimi te Banka e Shqipërisë.

“U rikthye besimi i publikut te Banka e Shqipërisë. Politika monetare e suksesshme, ka forcuar natyrën stimuluese’, tha Sejko.

Sejko komunikoi se norma bazë e interesit do të jetë 1.75%, ndërsa inflacioni gjatë këtij viti parashikohet 2%

“Parashikojmë rritje ekonomike. Kreditë me probleme do të vazhdojnë edhe gjatë 2016, por nën nivelin 20%’’, theksoi guverantori.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095298290252686
array(1) { ["section"]=> string(80) "sejko-ben-analizen-dhe-komenton-perspektiven-parashikojme-rritje-ekonomike-31656" }