Sejko: Vijon rritja ekonomile, për pagat do shohim draftin final

Publikuar tek: ekonomi, më 15:35 05-10-2016 Sejko: Vijon rritja ekonomile, për pagat do shohim draftin final

Guvernatori i Bankës, në një deklaratë për median foli për rritjen ekonomike të muajve të fundit. Sejko theksoi se rritja e pagave dhe pensioneve do të shtonte konsumin e familjeve, por që do të shqyrtojnë draftin final për ndonjë ndryshim të mundshëm.

“Në tremujorin e dytë dhe të tretë ka patur rritje ekonomike. Rritja e pagave dhe pensioneve do të ndikonte në rritjen e konsumit, por për rritjen e tyre do shohim draftin final. Mbetet e pandryshueshme norma e kredisë dhe interest me 1.2%. Kreditimi i ekonomisë është në rritje, -tha Guvernatori para gazetarëve.

Sejko theksoi se përmirësimi i reformave strukturore dhe ruajtja e parametrave të borxhit janë shumë të rëndësishme për ekonominë shqiptare.   

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033174991607666
array(1) { ["section"]=> string(68) "sejko-vijon-rritja-ekonomile-per-pagat-do-shohim-draftin-final-55169" }