Sekuestrohen 3 mjete lundruese në Durrës, shoqërohen 8 persona

Publikuar tek: aktualitet, më 17:52 17-12-2017 Sekuestrohen 3 mjete lundruese në Durrës, shoqërohen 8 persona Foto Ilustruese

Tre mjete lundruese dhe një transportues janë sekuestruar në Durrës, pranë bregdetit, gjatë një operacioni nga policia shqiptare në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë.

8 persona janë shoqëruar në polici, ndërsa ditën e sotme një gomone e ngarkuar me drogë arriti t’i shpëtonte policisë por u arrestuan dy shtetas, makina e të cilëve u bllokua në rërë. Nuk dihet nëse edhe tre mjetet e bllokuara përdoreshin për transport droge, për këtë hetimet vijojnë.

Njoftimi i policisë

Më datë 16.12.2017, në lagjen Nr. 15, Spitallë, në afërsi të bregdetit nga kontrollet e ushtruara nga Policia Bregdetare dhe Policia Lokale janë gjetur dhe bllokuar 3 mjete dhe nje karel qe transporton mjete lundruese.

Në lidhje me ngjarjen më lart Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe Autoritetet Italiane vijojnë hetimet për sqarimin e situatës.

Në të gjithë vijën kufitare po ushtrohet kontroll i imtësishëm nga Policia Kufitare në bashkëpunim me Autoritetet Italiane Guardia Di Finanza, Frontex dhe policitë e vendeve fqinjë, për të evidentuar dhe bllokuar ndonjë mjet lundrues qe dyshohet se mund të jetë transportuar me karel deri në breg të detit ku dhe u sekuestruan mjetet dhe kareli.

Deri tani nga asnjë nga Policitë e përfshira në operacion nuk është konstatuar asnjë mjet lundrues.

Janë shoqëruar 8 shtetas dhe po punohet per zbardhjen e plotë të këtij rasti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I ftohti ekstrem vjen që nesër, parashikimi për datën 31 dhjetor
Blindohet parlamenti, ja masat që ka marrë policia për protestën, në këto rrugë do bllokohet qarkullimi »
Article Logic
Execution time: 0.010993003845215
array(1) { ["section"]=> string(68) "sekuestrohen-3-mjete-lundruese-ne-durres-shoqerohen-8-persona-103421" }