Senati amerikan hedh votën, miratohet Protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Publikuar tek: rajon, më 13:04 22-10-2019 Senati amerikan hedh votën, miratohet Protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Senati amerikan miraton Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Lajmi bëhet i ditur nga mediat e Maqedonisë së Veriut, të cilat raportojnë se 84 senatorë votuan pro, dy kundër dhe 14 të tjerë nuk votuan. Ratifikimi i Protokollit është votuar dhe miratuar nga shumica e shteteve anëtare të NATO-s, duke përfshirë këtu edhe Shqipërinë.

Me arritjen e Marrëveshjes së Prespës, Maqedonia e Veriut eleminoi ngërçin që e penalizonte për hyrjen në NATO dhe hapjen e negociatave në BE. Ndonëse dështoi hapja e negociatave, Maqedonia e Veriut është një hap përpara për anëtarësimin e plotë në NATO.

 

glasanje-senat-1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029659032821655
array(1) { ["section"]=> string(102) "senati-amerikan-hedh-voten-miratohet-protokolli-per-anetaresimin-e-maqedonise-se-veriut-ne-nato-183053" }