Serbët dhe shqiptarët e Kosovës bashkohen: Në një tragjedi për dashurinë

Publikuar tek: kulture-art, më 09:21 06-04-2015 Serbët dhe shqiptarët e Kosovës bashkohen: Në një tragjedi për dashurinë Alban Ukaj dhe Milica Janevski në ''Romeo dhe Zhulieta''

“Të marrësh borxh krahët e Cupid-it: Romeo dhe Zhulieta ndihmon shërimin e plagëve nga lufta e Kosovës”, ky është titulli i artikullit të ‘’The Guardian’’, gazetës britanike që shkruan për tragjedinë e Shekspirit që ‘’ka bashkuar’’ serbët dhe shqiptarët. “Më shumë se 15 vjet pas konfliktit të ashpër, një skenë e tragjedisë së Shekspirit sjell kosovarët dhe serbët së bashku për të nxitur pajtimin”, vazhdon më tej gazeta.

Tragjedia shekspiriane ‘’Romeo dhe Zhulieta’’ do të vihet në skenë nga dy aktorë, shqiptari Alban Ukaj që do të luajë Romeon dhe serbja Milica Janevski që do të luajë Zhulietën. Ka pak vende prekëse për vënien në skenë të  një drame, një prej të cilave është  Serbia, ku  “Romeo dhe Zhulieta’’ është duke u vënë në skenë në Beograd.

Me një kast aktorësh të zgjedhur për të pasqyruar ndarjen e thellë që mbetet në këtë pjesë të Ballkanit, Romeo dhe Montagët do të luhen nga shqiptarët e Kosovës, ndërsa Zhulieta dhe Capuletët do të luhen nga serbët. Prodhimi është parë si një shanc për të shtyrë përpara dialogun dhe pajtimin në rajon.

"Unë mendoj se kjo do të shënojë fundin e konfliktit Serbi-Kosovë, simbolikisht, "  tha Jeton Neziraj, një dramaturg kosovar dhe një nga bashkë-prodhuesit. Drama hapet të dielën në Teatrin Kombëtar Serb në Beograd, para se të shfaqet në Teatrin Kombëtar të Kosovës në Prishtinë muajin e ardhshëm.

Pas viteve të gjakderdhjes dhe tensionit, Kosova shpalli veten të pavarur nga Serbia në vitin 2008. Edhe pse lufta në Kosovë përfundoi në 1999, armiqësi dhe vështirësi politike mbetën pas. Serbia refuzoi të njohë Kosovën dhe pikat e nxehta mes dy vendeve vazhduan.

"Hendeku mes këtyre dy vendeve është i thellë," tha Alban Ukaj, aktori shqiptar nga Kosova që luan Romeon.

Ukaj, 34 vjeç, ishte një student në Prishtinë gjatë luftës dhe me pas pati përvojë personale duke përjetuar në mënyrë të drejtpërdrejtë shpërthimet, edhe pse ai tani jeton në Sarajevë. "Kam filluar të humb besimin se kjo histori do të shkojë ndonjëherë drejt fundit, kështu që ishte e rëndësishme për mua që të fillonim me diçka," tha ai.

Shfaqja është një prodhim i përbashkët nga dy organizata të teatrit, me qendër në Beograd “Radionica Integracije” dhe me qendër në Prishtinë “Qendra Multimedia” dhe ka për qëllim pjesërisht të tregojë se serbët dhe shqiptarët e Kosovës mund të angazhohen dhe të punojnë së bashku, të paktën në skenë.

"Ne jemi duke bërë një dramë dhe këtë proces së bashku, që është deklarata jonë", tha Miki Manojlloviç, drejtor. "Eshtë shumë më e thellë se të thënit:" Unë mendoj këtë". Të bërit diçka së bashku. Nëse ne vetëm flasim për pajtimin, mbeten vetëm fjalë."

Shfaqja do të mbahet në gjuhën serbe dhe shqipe, në varësi të cilit karakter do jetë duke folur, me skena që përfshijnë të dy familjet duke ndërvepruar me gjuhët. Nuk do u afrohen titra spektatorëve të teatrit.

"Ka njerëz në Beograd të cilët nuk flasin shqip, por ata do të kuptojnë," tha Manojlloviç. "Është e lehtë për të kuptuar pse dikush e do dikë, ose dikush e urren dikë."

Kjo nuk është përpjekja e parë për të përdorur ngjarje kulturore për të kapërcyer hendekun mes vendeve. Polip, një festival letrar në Prishtinë, që u mbajt për herë të parë në 2010, kishte shkrimtarë serbë në mesin e atyre që u ftuan rregullisht të marrin pjesë.

Aktori Ukaj është i kujdesshëm për atë se si do luajë që të pranohet në nivel lokal: "Tani për tani unë vetëm dua të bëj prodhimin më të mirë të mundshëm të Romeo dhe Zhulietës. Si do të jenë reagimet, unë nuk e di. ", tha Ukaj.

Friar Lawrence është duke u luajtur nga Uliks Fehmiu, një aktor 46-vjeçar me bazë në Nju Jork. Fehmiu është djali i aktorit shqiptar Bekim Fehmiu dhe aktores serbe Branka Petriç. Në 1987 Bekim Fehmiu la në mes një performance në shenjë proteste ndaj fjalimeve sarkastike të Sllobodan Millosheviçit.

"Babai im vuajti tmerrësisht gjatë asaj periudhe", tha Fehmiu. "Urrejtja është diçka që është e rrezikshme dhe ngjitëse. Shkova në kohë për të kërkuar veten time dhe brezin tim si viktima. Të parit e vetes si viktimë nuk u lë të ecni përpara".

"Unë me të vërtetë dua të them diçka në lidhje me urrejtjen, rreth dashurisë, në lidhje me atë lloj komunikimi që ne mund të bëjmë", thotë Anita Mançiç, një serbe që luan infermieren.

"Nëse unë jetoj me ju, unë duhet të flas me ju", shtoi ajo. "Ne ekzistojmë në një vend, pse ne nuk flasim me njëri-tjetrin? Ky është problemi. Ne jemi duke jetuar në të kaluarën. "

Por ka shenja se marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës kanë filluar të shkrijnë. Më 19 prill 2013, Serbia dhe Kosova nënshkruan një marrëveshje në Bruksel në një përpjekje për të normalizuar marrëdhëniet. Javën e kaluar, ministri i jashtëm i Serbisë  Ivica Daçiç, mori pjesë në një konferencë në Prishtinë, vizita e parë zyrtare në qytet nga një politikan serb që prej përfundimit të konfliktit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031615972518921
array(1) { ["section"]=> string(76) "serbet-dhe-shqiptaret-e-kosoves-bashkohen-ne-nje-tragjedi-per-dashurine-7924" }