Serbia ndihmon Maqedoninë e Veriut, i jep 8 mijë doza të vaksinës Pfizer

Publikuar tek: rajon, më 14:40 18-01-2021 Serbia ndihmon Maqedoninë e Veriut, i jep 8 mijë doza të vaksinës Pfizer

Serbia do t’i vijë në ndihmë Maqedonisë së Veriut duke i dhuruar8 mijë doza të vaksinën Pfizer kundër koronavirusit.

Dozat e para do të jepen që maqedonia të vaksinojë mjekët dhe infermierët të cilët janë dhe më të riskuarit.

Lajmin e ka bërë me dijue vetë kryeministri i maqedinisë Zoran Zaev me anë të një postimi në rrjetet sociale.

“Ne kemi një lajm të mirë. Ne do të marrim 8,000 vaksina Pfizer nga Serbia. Sot, Presidenti Vuiçiç më konfirmoi se Serbia do të na ndihmojë me vaksinat nga furnizimi i tyre, të cilat ne do t'i paguajmë me çmimin e blerjes. Ky është një akt solidariteti nga fqinji ynë dhe forcon miqësinë tonë. Negociatat janë duke u zhvilluar për procedurat teknike për vaksinimin dhe profesionistët e shëndetit, njerëzit me sëmundje kronike, të rriturit dhe grupe të tjera në rrezik do të vaksinohen me grupin e parë", shkruan Zaev.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Plas” thika mes të rinjëve, humb jetën një i mitur
Një viktimë nga Covid në Kosovë, bie numri i të infektuarve »
Article Logic
Execution time: 0.0082800388336182
array(1) { ["section"]=> string(78) "serbia-ndihmon-maqedonine-e-veriut-i-jep-8-mije-doza-te-vaksines-pfizer-235448" }