Serbia në konflikt me Malin e Zi, dëbojnë nga vendi ambasadorët respektivë

Publikuar tek: rajon, më 12:33 29-11-2020 Serbia në konflikt me Malin e Zi, dëbojnë nga vendi ambasadorët respektivë

Marrëdhëniet mes Serbisë dhe Malit të zi duket se janë duke u tensionuar edhe më tepër.

Ata kanë dëbuar ambasadorët e tyre respektivë, duke u dhënë afat 72 orë për t'u larguar nga vendi.

“Mali i Zi e shpalli ambasadorin e Serbisë, Vladimir Bozovic persona non grata për ndërhyrje në çështjet e brendshme duke i dhënë 72 orë kohë për të lënë vendin. Bozoviç, në mënyrën më të drejtpërdrejtë, ka denigruar shtetin që i dha mikpritjen diplomatike”,- thuhet në njoftimin e  Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ndërkohë që menjëherë pas këtij njoftimi, edhe Serbia kërkoi largimin brenda 72 orëve të ambasadorit të Malit të Zi.

 "Ambasadori i Malit të Zi, Tarzan Milosevic duhet të largohet nga vendi brenda 72 orëve”,- theksoi Ministria e Punëve të Jashtme.

Ambasadori i Serbisë në Malin e Zi ka bërë deklarata provokuese duke pretenduar bashkimin e Malit të zi me Serbinë.                 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthen analisti: Pushtetet qesharake, edhe shtatoret i bëjnë qesharake! Bërllog artistik
»
Article Logic
Execution time: 0.010264873504639
array(1) { ["section"]=> string(80) "serbia-ne-konflikt-me-malin-e-zi-debojne-nga-vendi-ambasadoret-respektive-229522" }