Sewall: Të mbrojmë të rinjtë nga terrorizmi

Publikuar tek: aktualitet, më 08:55 19-05-2015 Sewall: Të mbrojmë të rinjtë nga terrorizmi

Sarah Sewall, ndihmës sekretarja amerikane e shtetit për sigurinë civile, ju ka bërë thirrje familjeve të mbrojnë të rinjtë nga ndikimi i radikalizmit fetar. Sewall deklaroi se edhe Samiti i Vende të Rajonit, që pason Ministerialin e SHBA-së duhet ta fokusojë punën në parandalimin e fëmijve që tentojnë t’ju bashkohen organizatave terroriste.

“Bashkëpunimi rajonal është me rëndësi për të parandaluar radikalizimin. Në këto strategji duhet të përfshihen qeveritë vendore dhe qëndrore. Të përfshihen shoqëria civile, komunitetet fetare dhe sektori privat. Fokusi duhet të jetë në parandalimin e fëmijëve tanë, që të mos bëhen terroristë” , u shpreh Sewall.

Sewall tha se të rinjve duhet t'ju jepen mesazhe pozitive si dhe kërkoi që të filtet me ta për mundësitë ekonomike e sociale dhe të marzhinalizuarit. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dëshmia e luftëtarit shqiptar në Siri: Shkova se e kam detyrim, betohem vetëm para Allahut
Trageti "Red Star" ankorohet pas pesë orësh, Ministria e Transportit: Nuk respektohet grafiku i nisjes »
Article Logic
Execution time: 0.011623859405518
array(1) { ["section"]=> string(48) "sewall-te-mbrojme-te-rinjte-nga-terrorizmi-11463" }