SHBA bëhet gati për luftë, e gjitha ushtria amerikane në këmbë, në pritje të urdhrit për sulm

Publikuar tek: bota, më 18:14 04-07-2017 SHBA bëhet gati për luftë, e gjitha ushtria amerikane në këmbë, në pritje të urdhrit për sulm

Përfaqësues të administratës Trump, Zyrtari i sigurisë kombëtare, ushtarake dhe diplomatë po mbajnë një takim për të diskutuar se cilat opsione mund të ndërmerren  nëse përcaktohet nga SHBA se Koreja e Veriut lëshon një predhë balistike ndërkontinentale, raporton CNN.

Ekspertët teknikë të ushtrisë amerikane tani po shqyrtojnë të gjitha të dhënat e mbledhur nga satelitët amerikanë, avionët dhe sistemet e tjera për të përcaktuar nëse pretendimi i Koresë së Veriut se gjuajti një raketë interkontinentale është e vërtetë. "Kërkesa është marrë seriozisht," tha një zyrtar i lartë i administratës.

Në takim morën pjesë zyrtarë të lartë në Departamentin e Shtetit dhe Departamentin e Mbrojtjes. Nëse është përcaktuar se një ICBM është nisur, qëllimi është që Presidenti Donald Trump me shumë mundësi do të miratojë një "përgjigje të matur", - tha një zyrtar për CNN. Asgjë nuk është vendosur, por përgjigja mund të përfshijë dërgimin e mjeteve të tjera ushtarake amerikane si trupa, avionë dhe anije për të rritur praninë e SHBA në rajon. Gjithashtu, opsionet diplomatike po konsiderohen duke përfshirë edhe më shumë sanksione.

Nëse vërtetohet se një ICBM është shkarkuar, Pentagoni do të komunikojë publikisht se të gjitha masat e mbrojtjes nga raketat në bordin e anijeve Navy në Paqësorin Perëndimor dhe raketat tokësore në Alaska janë plotësisht të gatshme, siç janë sistemet e mbrojtjes nga raketat në Korenë e Jugut dhe Japoni. Qëllimi është të dërgojë një mesazh për aleatët aziatikë dhe botën, se SHBA është e gatshme të mbrohet kundër agresionit të Koresë së Veriut.

Në këtë fazë, SHBA beson se çfarëdo aftësie që koreano-veriorët kanë demonstruar nuk do të thotë se ata menjëherë mund të nisin një raketë që mund të arrijë deri në perëndim të Alaskës.

Megjithatë, komandantët ushtarakë të SH.B.A.-së kanë kohë që thonë se po planifikojnë kundërpërgjigjen e një skenari më të keq. Admirali Harry Harris, kreu i Komandës së Paqësorit të SHBA-së tha për CNN: "Unë e di që ka një debat rreth përparimeve të bëra nga Pheniani, por PACOM duhet të jetë i përgatitur të luftojë sonte, dhe kurdo".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Modelja vdes në aksident tragjik me makinë teksa është “live” në facebook, ulërimat në “kupë të qiellit” (AKSIDENT FATAL, VIDEO)
Samiti i G20 bën bashkë liderët botëror, çështjet e nxehta që do të diskutohen nesër »
Article Logic
Execution time: 0.012056112289429
array(1) { ["section"]=> string(97) "shba-behet-gati-per-lufte-e-gjitha-ushtria-amerikane-ne-kembe-ne-pritje-te-urdhrit-per-sulm-85007" }