SHBA dërgon avionët e parë luftarakë F-22 në Evropë, për të qenë gati për Ukrainën kundër Rusisë

Publikuar tek: bota, më 08:30 25-08-2015 SHBA dërgon avionët e parë luftarakë F-22 në Evropë, për të qenë gati për Ukrainën kundër Rusisë Avionet luftarake F-22 te ShBA qe jane derguar ne Evrope

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë avionet luftarakë F-22 në Evropë, si pjesë e mbështetjes së vendeve të evropës lindore të Aleancës së NATO-s në invazionin rus në Ukrainë, raporton The Guardian. 

“Aktiviteti ushtarak i Rusisë në Ukrainë vazhdon të jetë një shqetësim i madh për ne dhe për partnerët tanë evropianë” tha sekretarja e forcave ajrore Deborah James gjatë një conference për shtyp në Pentagon.

James nuk dha detaje për numrin e avionëve që do të dërgohen, datat apo vendndodhjen e tyre por tha se do të ketë një përgjigje të fortë ndaj Rusisë.

Një ndër sulmet e para të kryera nga këta avionë Lockheed Martin Corp F-22, është bërë kundër shtetit Islamik, dhe me këta avionë janë ndërmarrë disa sulme. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01269793510437
array(1) { ["section"]=> string(101) "shba-dergon-avionet-e-pare-luftarake-f-22-ne-evrope-per-te-qene-gati-per-ukrainen-kunder-rusise-19106" }