SHBA fillon eksportin e gazit në Europë, do zvogëlojë ndikimin e Rusisë

Publikuar tek: bota, më 18:12 28-04-2016 SHBA fillon eksportin e gazit në Europë, do zvogëlojë ndikimin e Rusisë

Dërgesa e parë e gazit të lëngshëm natyror nga Shtetet e Bashkuara mbërriti në Portugali, një zhvillim që mund të pengojnë dominimin e Rusisë në tregun evropian të gazit.

Çisterna amerikane Creole Spirit arriti të mërkurën herët në portin e Sines, në Portugali, me një ngarkesë nga kompania Cheniere Energjy me bazë në Hjuston të Teksasit, transmeton Voa.

Shtetet e Bashkuara janë prodhuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe filluan zgjerimin e eksportit në tregjet jashtë vendit në fillim të këtij viti. Ndërsa kjo ishte ngarkesa e parë në Evropë, prodhuesit amerikanë kanë dërguar tashmë gaz në Argjentinë, Brazil dhe Indi.

Konflikti në Ukrainë dhe sanksionet ndaj Rusisë kanë mbyllur kanalet e zakonshme me të cilat Evropa merrte një të tretën e gazit të saj natyror, duke e lënë tregun e hapur për eksportuesit amerikanë. Firma Cheniere gjithashtu ka marrëveshje për dërgesa gazi në Francë dhe Britani në vitet e ardhshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069150924682617
array(1) { ["section"]=> string(76) "shba-fillon-eksportin-e-gazit-ne-europe-do-zvogeloje-ndikimin-e-rusise-38956" }