SHBA “flakë për flakë” me Korenë, bëhen gati avionët e artilerisë së rëndë

Publikuar tek: bota, më 17:19 30-07-2017 SHBA “flakë për flakë” me Korenë, bëhen gati avionët e artilerisë së rëndë

Pas testit të raketave interkontinentale të para dy ditëve nga ana e Koresë së Veriut, ka ardhur dhe përgjigja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Si kundërpërgjigje SHBA-të ngritën në fluturim dy avionë bombardues “B-1B” mbi gadishullin Korean. Lajmin e ngritje së avionëve u bë i ditur nga zëdhënësi për shtyp i Forcat Ajrore Amerikane.

Forcat Ajrore Amerikane paralajmëruan se nëse do të jetë e nevojshme ndaj vendit komunist do te ketë nje reagim te forte e vdekjeprurës. Shtetet e Bashkuara kanë ngritur edhe në të kaluarën në fluturim avionët bombardues supersonikë si shenjë force dhe kundërpërgjigje ndaj testeve raketore të Koresë së Veriut. Më herët  lideri i Koresë së  Veriut Kim Jong-un kishte theksuar se testimi ishte një paralajmërim për SHBA-të.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Turqia në ankth, sulm me armë në një resort turistik, qindra të plagosur, një i vdekur
Sulm me armë në qytetin turistik, 1 i vdekur dhe 4 të plagosur, mes tyre gruaja e aktorit të njohur turk »
Article Logic
Execution time: 0.010214805603027
array(1) { ["section"]=> string(77) "shba-flake-per-flake-me-korene-behen-gati-avionet-e-artilerise-se-rende-87819" }