SHBA gati për luftë, Trump vë në gadishmëri bombarduesit bërthamorë

Publikuar tek: bota, më 16:35 23-10-2017 SHBA gati për luftë, Trump vë në gadishmëri bombarduesit bërthamorë

Aviacioni ushtarak amerikan ka vënë një gjendjen e alarmit bombarduesit bërthamorë B52.

Urdhëri është dhënë nga presidenti amerikan Donald Trump dhe pas këtij urdhëri bombarduesit B52 janë të gatshëm të veprojnë, nëse është e nevojshme, madje edhe brenda 24 orëve, raporton agjensia e lajmeve ANSA.

Kjo vendim i “shtëpisë së bardhë”, vjen pas tensioneve në rritje midis administratës Trump dhe regjimit të Koresë së Veriut.

Duke cituar burime nga Pentagoni, mediat thonë se është hera e parë që është nga kohërat e Luftës së Ftohtë që avionët bërthamorë B52 vihen në gjendje lufte. Një e gjë e tillë nuk kishte ndodhur as në vitin 2001, kur u goditën kullat binjake./ newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ngjarje e tmerrshme, theret në fyt gazetarja në zyrat e redaksisë
Qeni i ndërpret takimin e rëndësishëm Macron, s’do ta besoni çfarë bën pranë oxhakut, anëtarët e qeverisë shkrihen së qeshuri (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012398958206177
array(1) { ["section"]=> string(72) "shba-gati-per-lufte-trump-ve-ne-gadishmeri-bombarduesit-berthamore-96913" }