SHBA i çon botës një “mesazh” që peshon 100 mijë tonë

Publikuar tek: bota, më 19:55 24-07-2017 SHBA i çon botës një “mesazh” që peshon 100 mijë tonë

Ushtrisë Amerikanë që nga dita e sotme i shtohet një “përbindësh” i ri. Bëhet fjalë për luftë-anijen më të re të Forcave të Armatosura të SHBA-ve.

Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Në një mesazh të tijin në twitter Trump shkruan, “Shtetet e bashkuara të Amerikës sapo i dërguan një mesazh prej 100 000 tonelatash botës”.

Aeroplanmbajtësja USS Gerald R. Ford, është një “përbindësh” i vërtertë  që ka kushtuar 13 miliardë dollarë dhe që sipas ekspertëve ka në bordin e saj teknologjinë më të fundit, një pjesë e së cilës sekret. Vetë Trump tha se kjo aeroplanmbajtëse do të qetësojë aleatët dhe do të bëjë armiqtë të dridhen.

Sipas Pentagonit ende nuk është përcaktuar se do do të vendoset kjo aeroplambajtëse, por ekspertët i sugjerojnë se zonat më të mundëshme mund të jenë  zonat e tensionit të saj rreth Koresë dhe veriut, por edhe Rusisë e Kinës.

USS-Gerald-Ford-aircraft-carrier-2.jpg

ford-figure-04.jpg

download.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një nga makinat sportive më ikonike amerikane del jashtë prodhimit
Fundi i MS Paint: Ja 10 punime të mrekullueshme të realizuara me të »
Article Logic
Execution time: 0.011001110076904
array(1) { ["section"]=> string(57) "shba-i-con-botes-nje-mesazh-qe-peshon-100-mije-tone-87218" }