SHBA-ja dhe Meksika arrijnë MARRËVESHJEN, pezullohen tarifat

Publikuar tek: bota, më 07:13 08-06-2019 SHBA-ja dhe Meksika arrijnë MARRËVESHJEN, pezullohen tarifat

Presidenti amerikan, Donald Trump thotë se është arritur një marrëveshje me Meksikën për të frenuar rrjedhën e emigrantëve në SHBA.

Bëhet me dije se tarifat ndëshkuese për mallrat meksikane që duhej të hynin në fuqi të hënën janë pezulluar.

"Dua t'ju informoj se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur një marrëveshje të nënshkruar me Meksikën. Marrëveshja do të zvogëlojë ose do të eliminojë imigracionin ilegal që vjen nga Meksika në Shtetet e Bashkuara', tha Trump.

Një delegacion meksikan i rangut të lartë mbërriti në SHBA të mërkurën për të arritur një marrëveshje pasi Trump-i kërcënonte të vendoste tarifa për të gjitha mallrat meksikane, duke filluar nga 5 përqind.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012418985366821
array(1) { ["section"]=> string(66) "shba-ja-dhe-meksika-arrijne-marreveshjen-pezullohen-tarifat-167353" }