SHBA-ja do largohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ja arsyeja

Publikuar tek: bota, më 06:52 20-06-2018 SHBA-ja do largohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ja arsyeja Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pritet të mbajë një fjalim në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, pas raporteve se Uashingtoni është duke u përgatitur për t’u larguar nga agjencia.

 

Është raportuar se Pompeos do t’i bashkohet ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, gjatë një prezantimi në orën 23:00.

Bloomberg dhe agjencia e lajmeve, Reuters kanë raportuar më 19 qershor se Pompeo pritet të njoftojë për largimin e SHBA-së nga Këshilli me bazë në Gjenevë, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Zyrtarët amerikanë dhe disa aktivistë janë ankuar për vite rreth strukturës së Këshillit, në të cilën janë të përfshirë siç është thënë shkelësit serial të të drejtave themelore të njeriut.

Uashingtoni ka synuar të reformojë këtë trup, mirëpo Reuters ka raportuar javën e kaluar se negociatat kanë dështuar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013273954391479
array(1) { ["section"]=> string(84) "shba-ja-do-largohet-nga-keshilli-i-okb-se-per-te-drejtat-e-njeriut-ja-arsyeja-125053" }