SHBA ka vrarë 10.000 militantë islamikë në nëntë muaj

Publikuar tek: bota, më 12:30 03-06-2015 SHBA ka vrarë 10.000 militantë islamikë në nëntë muaj

Më shumë se 10.000 luftëtarë shtet islamik janë vrarë që kur forcat e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara filluan fushatën e tyre kundër grupit militant në Irak dhe Siri nëntë muaj më pare. lajmi është konfirmuar  nga zëvendës sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken.

"Që nga fillimi i kësaj fushate, më shumë se 10.000 militantë janë vrarë. Ne kemi konceptuar një plan tre vjeçar dhe  jemi vetëm në nëntë muajt e parë", deklaroi Blinken në një intervistë për “Franca Inter”.

Një ditë më parë, në mbeldhjen e aleatëve kundër ISIS, kryeministri irakian, Haider Al-Abadi, akuzoi pjestarët e koalicionit se nuk po bënin mjaftueshëm për të ndihmuar qeverinë e tij që të rifitojë territoret e humbura.

Takimi i koalicionit në Paris u mbajt pak ditë pas humbjes më të madhe të qeverisë irakiane prej rreth një viti, kur militantët e Shtetit Islamik morën nën kontroll qytetin Ramadi, kryeqendrën e provincës sunite Anbar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013137102127075
array(1) { ["section"]=> string(59) "shba-ka-vrare-10-000-militante-islamike-ne-nente-muaj-12577" }