SHBA kërcënon Penianin: Ju sulmojmë nëse kryeni test të ri bërthamor

Publikuar tek: bota, më 23:54 24-04-2017 SHBA kërcënon Penianin: Ju sulmojmë nëse kryeni test të ri bërthamor

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley, nuk përjashton një bombardim ajror të SHBA-ve kundër Koresë së Veriut, nëse Pheniani do të kryejë një tjetër test bërthamor.

“Nuk do të bëjmë diçka që nuk ka arsye”, – ka shpjeguar ajo, duke cituar shembullin e një sulmi nga një bazë ushtarake apo përdorimin e një rakete balistike ndërkontinentale. Nëse Koreja e Veriut do të kryejë testin e gjashtë bërthamor, atëherë “presidenti Donald Trump, do të hyjë në fushë dhe do të vendosë se çfarë duhet të bëjë”.

Ambasadorja amerikane, pastaj ka vlerësuar përpjekjen e Kinës për t’i bërë presion Koresë së Veriut, për të ndaluar testet raletrore. Pekini e ka cilësuar liderin Kim Jong-un, si të paqëndrueshëm dhe paranojak. Mbi arrestimin e qytetarit amerikan në Phenian, fundjavën e shkuar, Haley ka pohuar në fund që Koreja e Veriut përdor burgosjet si “mjet bisedimesh” me SHBA-të.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012630939483643
array(1) { ["section"]=> string(73) "shba-kercenon-penianin-ju-sulmojme-nese-kryeni-test-te-ri-berthamor-76318" }