SHBA lëshoi 59 raketa Tomahawk mbi bazën siriane, por nuk do ta besoni sa kushton një

Publikuar tek: bota, më 20:20 09-04-2017 SHBA lëshoi 59 raketa Tomahawk mbi bazën siriane, por nuk do ta besoni sa kushton një

Flota amerikane posedon mijëra raketa Tomahawk, 59 prej të cilave i lëshoi disa ditë më parë teksa bombardoi bazën ajrore siriane duke provokuar një valë reagimesh dhe ndarje në mbarë botën.

Por rëndësia e vendimit të SHBA për t’i lëshuar raketat Tomahawk drejt Sirisë nuk qëndron vetëm te fuqia e madhe shkatërruese që ato kanë.

Një raketë e vetme Tomahawk kushton plot 1.5 milion dollarë e në total 59 raketat kushtojnë 90 milion dollarë.

Raketa është prodhuar në fund të viteve 70', por ka pësuar vazhdimisht ndryshime dhe përmirësime. Ajo është e gjatë 6 metra dhe fluturon drejt objektivit me 880 kilometra në orë si dhe ka një reze të frikshme prej 2500 kilometra. /Newsbomb.al

rty45ry46454eree.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një tjetër aleat i fuqishëm përkrah bombardimet e SHBA-së në Siri
Norvegjia në alarm, policia gjen një pajisje të dyshimte për sulm terrorist »
Article Logic
Execution time: 0.013252973556519
array(1) { ["section"]=> string(90) "shba-leshoi-59-raketa-tomahawk-mbi-bazen-siriane-por-nuk-do-ta-besoni-sa-kushton-nje-74634" }