SHBA miraton paketën më të madhe të ndihmës ekonomike në histori, 2.2 trilionë dollarë

Publikuar tek: bota, më 10:20 26-03-2020 SHBA miraton paketën më të madhe të ndihmës ekonomike në histori, 2.2 trilionë dollarë Senati ne SHBA

Senati në SHBA ka miratuar paketën më të madhe të ndihmës ekonomike në histori, prej 2.2 trilion dollarësh.

Senati me shumicë dërrmuese, 96 vota pro dhe asnjë kundër, kaloi një paketë masive stimuluese të mërkurën, me qëllim të zbutjes së goditjes ekonomike të pandemisë së koronavirusit për punëtorët dhe bizneset amerikane.

Projekt-ligji përfshin miliarda dollarë kredi për industri në vështirësi, një nxitje e konsiderueshme për sigurimin e papunësisë dhe pagesa direkte të parave për amerikanët.

Një grup i vogël senatorësh që kundërshtuan një financim të të papunëve amerikanë në faturën prej 2.2 trilion dollarë, nuk arritën të marrin mbështetje të mjaftueshme për një ndryshim, duke i hapur rrugën Senatit për të kaluar masën e urgjencës që synon të mbështesë një ekonomi të rëndë të plagosur nga pandemia e koronavirusit.

Udhëheqësi i shumicës së Senatit, Mitch McConnell, R-Ky, tha në një fjalim menjëherë pas mesnatës se ishte krenar që projektligji kaloi me dypartizëm, duke përmendur se ai erdhi disa javë pas gjyqit për fajësimin e Presidentit Donald Trump .

Paketa e ndihmës synon nxitjen e ekonomisë amerikane duke siguruar pagesa të drejtpërdrejta për më shumë se 90 për qind të amerikanëve dhe një grup të gjerë biznesesh, që do t’i ndihmonte ato të përballonin efektet e tanishme dhe në rritje të pandemisë.

Shumica e familjeve katër anëtarëshe amerikane do të merrnin 3 mijë dollarë, me paketën e ndihmës që do të krijojë program të huave prej 500 miliardë dollarësh për bizneset, qytetet dhe shtetet dhe 350 miliardë dollarë më shumë për të ndihmuar bizneset e vogla të paguajnë rrogat në një kohë kur ka një kërkesë në rënie për prodhimet dhe shërbimet e tyre.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096449851989746
array(1) { ["section"]=> string(92) "shba-miraton-paketen-me-te-madhe-te-ndihmes-ekonomike-ne-histori-2-2-trilione-dollare-200111" }