SHBA: Nuk kemi kërkesë për ekstraduar Gulenin

Publikuar tek: bota, më 14:33 16-07-2016 SHBA: Nuk kemi kërkesë për ekstraduar Gulenin

Sekretari i Shtetit John Kerry, thotë se SHBA nuk ka marrë kërkesë për ekstradimin e klerikut turk Fethullah Gylen, i cili fajësohet nga Turqia për tentativën e grushtit të shtetit.

Një avokat për qeverinë turke, Robert Amsterdam, tha se "ka indikacione të përfshirjes së drejtpërdrejtë" në tentativën për grusht shteti të Fethullah Gulen, i cili jeton në mërgim në Pensilvani. Ai tha se ai dhe firma e tij "janë përpjekur në mënyrë të përsëritur për të paralajmëruar qeverinë amerikane për kërcënimin që vjen" nga Gylen dhe lëvizja e tij.

Sipas burimeve të inteligjencës turke, tha ai, "ka shenja se Gulen është duke punuar ngushtë me disa anëtarë të udhëheqjes ushtarake kundër qeverisë së zgjedhur civile."

Trajnuar si një imam, apo udhëheqës lutjesh, Fethullah Gulen ka promovuar në Turqi një filozofi që përzien një formë mistike të Islamit me demokracinë, arsimin, shkencën dhe dialogun ndërfetar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Nami” në Turqi, shkarkohen 2745 gjykatës dhe 3 mijë trupa të Forcave të Armatosura
KUJDES! KËTO JANË PAMJE TË RËNDA: Ushtari mbuluar me gjak, përkrahësit e Erdogan i presin kokën (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.01141881942749
array(1) { ["section"]=> string(50) "shba-nuk-kemi-kerkese-per-ekstraduar-gulenin-46808" }