SHBA përdor dronë nënujorë për të spiunuar shtetet e tjera

Publikuar tek: bota, më 19:17 31-03-2016 SHBA përdor dronë nënujorë për të spiunuar shtetet e tjera

Sipas një dokumenti sekret të publikuar së fundmi në internet, Agjencia amerikane e Sigurisë Kombëtare ka përdorur që prej viteve 90’, dronë nënujorë për të spiunuar shtetet e tjera.

Në dokumentin e shpërdarë fillimisht në rrjetin “Linkedin” dhe më pas në WikiLeaks si dhe nga Edëard Snoëden, NSA-ja ka përdorur mjete lundruese gjysmëm automatikedhe të kontrollueshme nga mjete nënujore, si nëndetëset për të identifikuar në fund të oqeaneve kabllot optike e duke interferuar më pas me qëllim mbledhjen e informacionit që qarkullon në to.

Screen_Shot_2013-07-16_at_11.17.56_AM.png

Rrjeti i fibrave optike në botë

Prerja në kabllot optike kryhet me fuzion dhe ndërhyrja në to është thuajse e pa duktueshme. Në fund të oqeaneve janë shtrirë miliona kilometra kabllo me fibra optike, të cilat ndërlidhin komunikimin mes thuajse të gjitha shteteve të botës.

internet-undersea-cables.jpg

Një mënyrë e mundshme për të ndërhyrë në kabllot nënujore

Ce4ipdHVIAAqU22.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthim i fuqishëm në një stacion autobusësh në Turqi, vriten 6 oficerë policie, 23 të plagosur
Miratohet ekstradimi, Salah Abdeslam do gjykohet në Francë »
Article Logic
Execution time: 0.013250112533569
array(1) { ["section"]=> string(64) "shba-perdor-drone-nenujore-per-te-spiunuar-shtetet-e-tjera-36535" }