SHBA përgatitet për luftë, teston 50 armë të reja (Video)

Publikuar tek: bota, më 19:04 28-04-2017 SHBA përgatitet për luftë, teston 50 armë të reja (Video)

Trupat detare të Shteteve të Bashkuara janë duke testuar rreth 50 armë të avancuara duke filluar me anijet me motor, nëndetëse e deri tek robotët e mençur që peshojnë rreth 272 kilogram.

Teknologjia e re mund të revolucionarizojë konfliktin e armatosur. “Armët anfib” mund të përdoren gjerësisht në rast të një konflikti në Korenë  e Veriut.

Testimi ka vazhduar gjatë dy javëve të kaluara në Camp Pendleton në Kaliforni, si pjesë e Ushtrimit të Avancuar të Teknologjisë Detare të Eksplorimit të Manovrave “Ship-to-Shore” dhe pjesa më e madhe e mjeteve të reja synojnë të shmangin zbulimin, kryerjen e mbikëqyrjes, të çlirojnë fuqinë punëtore dhe ajo që është më e rëndësishmja, të zvogëlojnë rreziqet që vijnë në plazhe me stuhi.

Marina amerikane gjithashtu është duke testuar edhe skafe që mund të transformohen në nëndetëse të afta për t’u larguar kërcënimeve

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta të dhunshme në Paris pas zgjedhjeve presidenciale
E rëndë, babai vret të bijën 11 muajshe “live” në Facebook »
Article Logic
Execution time: 0.011136054992676
array(1) { ["section"]=> string(60) "shba-pergatitet-per-lufte-teston-50-arme-te-reja-video-76800" }