SHBA rinis sulmet ajrore në Siri

Publikuar tek: bota, më 15:26 08-04-2017 SHBA rinis sulmet ajrore në Siri

Dy ditë pasi presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi nisjen e sulmeve në Siri, gjatë ditës së sotme kanë rinisur sërish sulmet ajrore.

Sipas CNN sulmet kanë rinisur mbi një bazë ushtarake në qytetin Khan Sheukhoun, prej nga nisi edhe sulmi me gaz kimik nga regjimi i Asad ku u vranë 80 civilë mes të cilëve gra dhe fëmijë.

Sulmet në Siri kanë sjellë reagime nga shumë shtete të botës. Rusia ka dal kundër vendimit të ushtrisë amerikane duke i quajtur sulmet “akt i paligjshëm agresioni”. Ndërkohë shumë shtete të tjera kryesisht të Europës janë reshtuar në krah të SHBA-së

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mesazh prekes nga vajza siriane për Trump: “Lufta vodhi femijërinë time, koha që vrasësit të dënohen”
Sekretari i Jashtëm britanik anulon vizitën në Moskë pas qëndrimit të Rusisë për sulmet ajrore në Siri »
Article Logic
Execution time: 0.010170936584473
array(1) { ["section"]=> string(38) "shba-rinis-sulmet-ajrore-ne-siri-74532" }