SHBA sanksione të gjitha shteteve që marrin naftë nga Irani

Publikuar tek: bota, më 18:44 22-04-2019 SHBA sanksione të gjitha shteteve që marrin naftë nga Irani Nafta iraniane dhe sanksionet e SHBA kunder saj

Nëpërmjet një njoftimi për media, presidenti Trump tha se të gjitha shtetet që blejnë naftë nga Irani, do të kenë njësoj edhe sanksionet amerikane.

Përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se presidenti Trump ka vendosur që të mos i lirojë më nga sanksionet shtetet që importojnë naftë nga Irani. Ky vendim sipas njoftimit të Shtëpisë së Bardhë, do të fillojë zbatimin nga muaji maj.

‘Vendimi ka për qëllim që ta dërgojë në zero sasinë e naftës së eksportuar nga Irani duke e goditur burimin kryesor të të ardhurave tëregjimit të Kahmeinit’, tha sekretarja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, gjatë një konference për media ditën e sotme, tha se Shtetet e Bashkuara kanë për qëllim ndalimin e fondeve regjimit iranian, i cili po destabilizon Lindjen e Mesme prej gatii katër dekadash.

Pompeo, tha se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë rënë dakord që të ofrojnë një sasi të mjaftueshme të naftës në tregun botëror në mënyrë që të mos vërehet mungesa e naftës iraniane.

Ky vendim vjen një vit pasi presidenti Trump i tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja për armët bërthamore me Iranin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012737989425659
array(1) { ["section"]=> string(66) "shba-sanksione-te-gjitha-shteteve-qe-marrin-nafte-nga-irani-161431" }