SHBA tërhiqet nga UNESCO

Publikuar tek: bota, më 06:11 13-10-2017 SHBA tërhiqet nga UNESCO

Shtetet e Bashkuara thanë se do të tërhiqen nga Agjencia për Kulturë e Kombeve të Bashkuara, UNESCO, duke e akuzuar atë për “anim anti-izraelit”.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Heather Nauert, tha se SHBA-ja do të formojë një “mision vëzhgues” për ta përfaqësuar atë në UNESCO, nisur nga 31 dhjetori. “Ky vendim nuk është marrë me lehtësi dhe reflekton shqetësimet e SHBA-së me borxhet në UNESCO, nevojën për reforma në këtë organizatë dhe qëndrimin e saj anti-izaraelit”, tha Departamenti i Shtetit. 

Udhëheqësja e UNESCO-s, Irina Bokova, tha se ndjen "keqardhje të thellë" me vendimn e SHBA-së, shkruan rel. 

Uashingtoni ka ndaluar financat në UNESCO pasi kjo agjenci ka votuar për përfshirjen e Palestinës si vend anëtar në vitin 2011.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Befasuese! Familja me 14 anëtarë kanë nga 6 gishta në duart e tyre (FOTOT)
Shikoni ç’bëhet në Zvicër, 43 kilogramë flori çdo vit përfundojnë në kanalet e ujërave të zeza »
Article Logic
Execution time: 0.0088329315185547
array(1) { ["section"]=> string(30) "shba-terhiqet-nga-unesco-95708" }