Shefi i ushtrisë ajrore zbulon ‘krimet e luftës’: Nuk kishte vend në helikopter, i burgosuri qëllohet për vdekje

Publikuar tek: bota, më 21:23 23-10-2020 Shefi i ushtrisë ajrore zbulon ‘krimet e luftës’: Nuk kishte vend në helikopter, i burgosuri qëllohet për vdekje Ushtar

Një i burgosur afgan është qëlluar për vdekje nga forcat speciale australiane pasi në helikopterin ku do transmetohej nuk kishte vend për të.  

Denoncimi është bërë nga shefi i ekuipazhit të helikopterëve detarë të SHBA-së.

Sipas tij, i burgosuri i identifikuar si Josh u qëllua për vdekje pasi, helikopteri kishte një kapacitet prej 6 vendesh dhe së bashku me viktimën, numri i personave që do të ngjitej në bord do të shkonte në 7.

Përpara gjykatës australiane, shefi i ekuipazhit tha se ishte hera e parë që ai kishte parë diçka që nuk mund ta justifitikonte moralisht, pasi i burgosuri ishte arrestuar tashmë dhe nuk përbënte asnjë kërcënim për forcat Aussie.

Për këto krime të luftës, ku janë akuzuar si përgjegjës trupat Aussie po zhvillohet një hetim katër-vjeçar dhe deri më tani nuk ka fakte të sakta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ish boksieri ekzekutohet me kallashnikov pas konfliktit për tokën (VIDEO)
E BUJSHME/ Ja si i shpëtoi atentatit kandidati për President i SHBA Joe Biden, furgoni ishte mbushur me lëndë shpërthyese »
Article Logic
Execution time: 0.011975765228271
array(1) { ["section"]=> string(115) "shefi-i-ushtrise-ajrore-zbulon-krimet-e-luftes-nuk-kishte-vend-ne-helikopter-i-burgosuri-qellohet-per-vdekje-224927" }