Shembet depoja e mbeturinave, 28 të vdekur dhe të paktën 30 persona të plagosur

Publikuar tek: bota, më 17:09 17-04-2017 Shembet depoja e mbeturinave, 28 të vdekur dhe të paktën 30 persona të plagosur

28 vetë janë konfirmuar të vdekur dhe të paktën 30 persona ende figurojnë të zhdukur pas shembjes së një depoje të madhe mbeturinash  në Sri Lankë, njoftojnë zyrtarët.

Kjo fatkeqësi ka ndodhur në periferi të kryeqytetit Colombo. Në mesin e të vdekurve ka dhe fëmijë. Banorët e zemëruar thonë se organet kopetente janë paralajmëruar për rrezikun që përbënte depoja e mbeturinave, por ishin injoruar. Grumbulli 91 metra i lartë i mbeturinave të kalbura u shemb si pasojë e vërshimeve të zjarrit, duke i shkatërruar dhjetëra shtëpi.

Për vite të tera, banorët e asaj ane kishin kërkuar largimin e depos së mbeturinave, duke thënë se po u shkaktonte probleme shëndetësore.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0119309425354
array(1) { ["section"]=> string(84) "shembet-depoja-e-mbeturinave-28-te-vdekur-dhe-te-pakten-30-persona-te-plagosur-75474" }